Ifjúsági csere a csoportvezető tollából

Beszámoló

“One action can change the planet” ifjúsági csere

logo-erasmus-plus

 

2015. szeptember 7-17. között került megrendezésre “One action can change the planet” (“Egy tett megváltoztathatja a bolygót”) címmel a lettországi Vecpiebalgában az az ifjúsági csere, melynek a CIKK Egyesület is partnerszervezete volt.

A program fő témakörei az újrahasznosítás, a környezettudatosság, illetve a kreativitás voltak, ezek köré épült a csere kilenc napos programja. A résztvevők a 16-20 éves korosztályból, négy országból kerültek ki: Lett-, Német-, Olasz- és Magyarországról. A főszervezők igyekeztek különböző környezetben élőket összeválogatni, azaz a cserén találkozhattunk vidéki területről és nagyvárosokból érkezőkkel is.

A CIKK Egyesület hat magyar résztvevőt küldhetett. Jómagam csoportvezetőként funkcionáltam, ilyen minőségben ez volt az első tapasztalatom, s úgy gondolom, kiváló lehetőséget kaptam, amelyből rengeteget tanultam. Itt szeretnék egyúttal köszönetet mondani a nagyszerű magyar csapatnak, akik lelkesedésükkel és vidámságukkal nagyban hozzájárultak a projekt sikerességéhez. Köszönöm Mátyás Bernadettnek, Makó Annamáriának, Kanyó Emesének, Lehoczki Orsolyának és Vincze Bencének!

12043612_1073734749305922_1996502049_o

 

Szeptember 7-én, hétfő délután indultunk útnak, s több, mint 10 óra utazás után értük el Rigát, a lett fővárost. A hosszú és kalandos út után még több órányi buszozás várt ránk, míg végre megérkeztük Vecpiebalgába. A zöld dombok és erdők között megbúvó táborhely szépségét már csak reggel tudtuk igazán megcsodálni.

Az első nap természetesen ismerkedéssel telt – névtanulással (a magyarok azt hiszem elnyerték a legnehezebben kiejthető nevek címét), a helyszín felfedezésével és máris sok-sok vicces élménnyel. Vecpiebalga kisvárosában több csapatra osztva teljesítettünk különböző feladatokat, mint például a kacsa- és haletetés, lett nyelven történő éneklés, harlem shake, közös játék a helyi gyerekekkel, vagy épp szelfi készítése a város névtáblájánál és közös fotó a polgármesterrel.

Másnap elkezdődött a projekt fő témáinak boncolgatása. Minden ország képviselői prezentációt tartottak arról, hogy saját országukban milyen környezeti problémákkal néznek szembe, és azokat hogyan próbálják megoldani. Hallhattunk kiváló példákat minden nemzet oldaláról, talán néhány olyat is, amelyet mi is tudnánk alkalmazni itthon a későbbiekben. A továbbiakban a csere legfőképpen az újrahasznosításról és kreativitásról szólt: a résztvevők kipróbálhatták a batikolást, workshopokon készíthettek régi papírból újat, régi újságokból kosarat, gombokból képkeretet, festhettek mécsest, karkötőt. A helyi ifjúsági házban régi ruhákból még szőnyeget is szőhettünk hagyományos szövőszéken.

12044050_1073734639305933_677636379_o

 

A szervezők igen ügyesen összekapcsolták a környezettudatosságot az egészséggel, az emberi test épségével, így a program során részt vettünk egy 10 km-es túra és/vagy futóversenyen is, ahol mindannyian emlékéremmel, no meg persze a gyönyörű lett táj emlékével gazdagodtunk. Ezen kívül egy délelőttöt a biciklizésnek is szenteltünk.

Meglátogattuk Lettország PET palack feldolgozó üzemét, ahol hasznos információkat szerezhettünk arról, mi készül a kidobott műanyagból, hogyan dolgozzák fel a látszólag szemétnek tűnő anyagot.

Személyes kedvencem azonban mindezek mellett a finálé volt, a projekt lezárása. Egy helyi általános iskolában ugyanis lehetőséget kaptunk arra, hogy divatbemutatót tartsunk a diákoknak. Az esemény különlegessége abban állt, hogy a kifutón kizárólag olyan kreációkban jelentek meg a modellek (természetesen a résztvevők), melyeket régi ruhákból és más anyagokból, az újrahasznosítás jegyében terveztünk újjá. Az esemény méltó lezárása volt a projektnek, jókedvűen és lelkesen készültünk rá, s maga a lebonyolítás is vidáman zajlott.

Az ifjúsági csere összességében tanulságosan telt. Lehetőséget kaptunk, hogy inspirációt nyerjünk a Lettországban kipróbált vagy megvalósított módszerekből, programokból. Az estéket nemzeti ételek (magyar oldalról gulyás és nudli különböző házi lekvárokkal kísérve), szaunázás, közös játékok tették színesebbé, amelyek nagyban hozzájárultak a jó hangulat és a remek csapat kialakulásához. Ezúton is köszönjük mindazoknak, akik lehetővé tették a részvételünket!

Készítette: Mallár Gyöngyvér